rufus indir Rufus İndir

Rufus, Windows kurulumları için önyüklenebilir USB bellek oluşturmanız için kullanabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.

Boyut: 1.1MB Lisans : Ücretsiz
Versiyon: 3.15 Dil : Türkçe
Platform: Windows
Yayımcı: Pete Batard/Akeo Kategori: Sistem Araçları
Ekleyen: Kadir Tarih: 4 Kasım 2021

Rufus Nedir? Nasıl Kullanılır? Genellikle bilgisayarlara CDler veya USB bellekler aracılığı ile programlar kurularak format atılmaktadır. Ancak günümüzde bilgisayarlara daha kolay ve güvenilir bir şekilde format atılabilmektedir. Kısaca format atma programı olarak tanımlanan Rufus programı bilgisayarlar için en kolay ve en güvenilir format atma yöntemlerinden biridir.

Rufus Nedir?

USB belleklerin biçimlenmesini sağlamak için ve ön yüklenebilir USB belleklerin oluşturulması için tercih edilen bir programdır. Küçük boyutlu olması sayesinde az yer kaplar. Tamamen ücretsiz bir program olan Rufus programı format atma programı olarak tanımlanabilmektedir. Format atmada en hızlı ve en güvenilir programlardan biri olan Rufus programı pek çok farklı durumlarda da kullanılmaktadır.

ISO dosyaları üzerinden ön yüklenebilir USB belleklerin oluşturulmasını sağlar.

Herhangi bir işletim sistemi olmayan bilgisayarlara kurulum yapmak için tercih edilir.

DOS üzerinden hızlı bir şekilde BIOS yüklemesi yapmak için kullanılmaktadır.

Rufus Programı Nasıl Kullanılır?

Rufus programının sunmuş olduğu en büyük avantajlardan biri de tüm sistemler için uygunluğa sahip olabilmesidir.

Rufus programını kullanabilmek için öncelikli olarak programı indirmelisiniz. Link üzerinden Rufus programını kolaylıkla yükleyerek herhangi bir kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz.

-Bilgisayarınıza format atmak için kullanacağınız USB belleğini bilgisayarınıza takın.

-Bu noktada USB belleğini seçerken yüklemek istediğiz işletim sisteminin boyutuna göre bir bellek seçmeniz gerekmektedir. Programın sorunsuz bir şekilde tüm işletim sistemlerinde kullanılabilmesi için en az 8GB büyüklüğünde bir USB belleği tercih edilmesi önerilmektedir.

-İndirmiş olduğunuz Rufus programını çalıştırarak bilgisayarınıza takmış olduğunuz USB belleği program içerisinden seçin.

-Daha sonra ön yükleme seçimi kısmında ISO dosyasını tıklayarak sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde tüm dosyaları kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

-Gerekli izinleri verdikten sonra ISO dosyalarının indirme işlemleri kısa sürede tamamlanmaktadır. Ardından hedef sistemi BIOS olarak ve dosya sistemini de NTFS olarak tercih ederek başlat butona tıklayabilirsiniz.

-Yedekleme işlemlerinizi de başlattıktan ve tamamladıktan sonra TAMAM butonuna tıklayarak ön yüklenebilir USB bellek oluşturma işleminizi başarı ile tamamlayabilirsiniz. Rufus programı oldukça basit bir tasarıma sahip olmakla birlikte Windows 10 için de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Programlar

Terkon Veresiye Programı

Terkon tarafından ilk defa 2004 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanabilmesi için hazırlanmış olan Veresiye programı, günümüze kadar güncellenerek kullanıcılarının hizmetine devam etmiştir.

    2.5MB| Ücretsiz| Windows

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?